Transporti publik

Ne Sarande ka nje linje Sarande-Ksamil-Butrint. Kjo linje eshte e perditshme dhe ju mund te shkoni ne Butrint per vetem 100 leke. Por gjithashtu mund te shkoni ne Ksamil per plazh apo per vizite.

Autobuzin mund ta merrni ne disa pika sic jane shkolla "Nente Tetori", ne qender te Sarandes, perball "Hotel Butrintit", por edhe pergjate rruges.